Blog

Odpady PCV

PCV to wszechstronne syntetyczne tworzywo sztuczne, które znalazło zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. Jako że w swojej działalności styka się z nim wiele firm, warto dowiedzieć się, jak postępować z odpadami PCV.

PCV. Czym jest ten materiał? Jakie ma zastosowania w przemyśle?

PCV to syntetyczne tworzywo sztuczne otrzymywane w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Nazwa jest skrótem od poli(chlorek winylu) i jest używana jako popularne określenie tego materiału. PCV zdobyło dużą popularność i jest cenione ze względu na wszechstronność i pożądane w różnych dziedzinach gospodarki właściwości. 

Jest to termoplastyczny polimer, co oznacza, że można go łatwo formować pod wpływem ciepła i utwardzać w procesie chłodzenia. PCV charakteryzuje się odpornością na korozję, czynniki atmosferyczne i wilgoć, a także posiada właściwości izolacyjne. Jego łatwość obróbki, trwałość oraz możliwość nadawania różnych kolorów sprawiają, że PCV znajduje szerokie zastosowanie – od przemysłu budowlanego, przez produkcję opakowań, aż po medycynę. 

W branży budowlanej PCV jest często wykorzystywane do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykładzin. Materiał ten znajduje również zastosowanie w produkcji rur do instalacji wodno-kanalizacyjnych. W elektrotechnice PCV wykorzystuje się do izolacji przewodów, a w branży medycznej do produkcji różnych artykułów, takich jak strzykawki czy dreny. 

Jak składować odpady PCV? Do jakiej kategorii należą?

Mimo wielu zalet PCV ma też pewne wady. Jedną z najpoważniejszych jest bardziej skomplikowana niż w przypadku wielu innych tworzyw utylizacja. Dzieje się tak nie tylko ze względu na właściwości samego PCV, ale także z uwagi na to, że zawierające go odpady mogą być zanieczyszczone innymi substancjami w stężeniach pozwalających zaklasyfikować je niekiedy jako odpady niebezpieczne. 

Klasyfikacja odpadów PCV jest niejednoznaczna, a zaliczenie ich do konkretnej kategorii uzależnione jest od specyfiki i pochodzenia. Najczęściej przypisywane są im następujące kody:

  • 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych);
  • 17 02 03 (tworzywa sztuczne) – w przypadku odpadów pochodzących z prac rozbiórkowych i demontażu elementów stolarki okiennej;
  • 17 02 04 (szkło, tworzywa sztuczne i drewno zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi).

Kłopotliwy odpad PCV. Jak prawidłowo utylizować ten materiał?

Kluczowym aspektem prawidłowej utylizacji odpadów PCV powinien być recykling. W ich przypadku ponowne przetworzenie realizowany można przeprowadzić nawet 10-krotnie. W porównaniu do produkcji pierwotnego surowca proces recyklingu PVC wymaga użycia 90 proc. mniej energii, co w połączeniu ze zredukowaniem ilości zalegających odpadów przynosi znaczące korzyści ekologiczne. 

Z punktu widzenia ochrony środowiska duże znaczenie ma też prawidłowe składowanie odpadów PCV. Odpady generujące je w wyniku swojej działalności, powinny więc wyposażyć się w dedykowane temu celowi kontenery. W ofercie Ekombud znajdziecie państwo m.in. następujące modele:

Prawidłowa utylizacja i składowanie odpadów PCV nie tylko zapobiega nałożeniu na firmę kar administracyjnych, ale też pomaga efektywnie chronić środowisko. Dostosowując się do jej zasad, redukujemy ryzyko, że do naturalnych stanowisk przedostaną się szkodliwe substancje, a także zmniejszamy ilość energii i surowców potrzebnych do wyprodukowania nowych wyrobów.