Blog

Worek czy kontener – co wybrać na gruz i odpady budowlane po remoncie?

Ciepłe i suche miesiące wakacyjne to idealna pora na remont. Przeprowadzeniu takich prac sprzyja sezon urlopowy oraz dobre warunki do schnięcia farb, zapraw czy klejów. Przed rozpoczęciem prac najlepiej jednak dokładnie je zaplanować, biorąc  w tym pod uwagę różne kwestie, jak np. utylizację powstałych w wyniku prac remontowych  odpadów. Co lepiej wybrać do ich przechowywania i wywozu – worek czy kontener?

Prace budowlane lub ogrodnicze nieodłącznie związane są z generowaniem – sporych – ilości i objętości odpadów. Niemal wszystkie powinny być składowane i utylizowane w sposób odmienny od tego, który znamy z gospodarowania odpadami komunalnymi. By nie narazić się na karę administracyjną, gruz budowlany, zdemontowane elementy stolarki otworowej, zerwane podłogi czy tapety oraz opakowania i resztki materiałów budowlanych musimy przechowywać w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. 

Tu do wyboru mamy dwa rozwiązania – wykonane z syntetycznej tkaniny tzw. big bagi oraz metalowe kontenery na gruz. Które z nich będzie lepsze? To oczywiście zależy od stopnia zaawansowania prac, ich rodzaju oraz tego, czy jest to jednorazowa inwestycja czy też część naszej stałej działalności. Dla łatwiejszego podjęcia decyzji poniżej przedstawimy wady i zalety obu opcji. 

Worek czy kontener? Wady i zalety big baga na gruz

Big bagi to worek w kształcie prostopadłościanu z polipropylenowej tkaniny. Jego podstawa może mieć wymiary 62×62 lub 90×90 centymetrów, a najpopularniejsze typy takich pojemników mają ładowność wynoszącą kolejno 500, 1000, 1500 i 2000 kilogramów. Inwestorzy najczęściej wybierają big bag ze względu na:

  • niską wagę: użycie lekkiego polipropylenu sprawia, że waży on około 1 kilograma. Pusty big bag jest jest bardzo łatwy w transporcie – bez problemu zmieści się na przykład w bagażniku auta,
  • niską cenę: zakup worka to koszt od kilku do kilkunastu złotych, zaś usługa jego wywiezienia – od 100 do 200 złotych. Ponadto większość gmin raz w roku udostępnia swoim mieszkańcom opcję bezpłatnego wynajmu i wywozu odpadów budowlanych,
  • łatwość przechowywania: big bag zajmuje znacznie mniej miejsca niż kontener – dobrze sprawdza się więc na niewielkich posesjach. Jego postawienie nie wymaga też pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy drogi, co jest ważne z punktu widzenia właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych.

Co do przechowywania gruzu? Plusy i minusy kontenera

Big bagi mają również wady. Najważniejsze to podatność na uszkodzenia (szczególnie w zetknięciu z odpadami o ostrych krawędziach) oraz niewielka ładowność i pojemność. Dlatego przy większych pracach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kontener na gruz. Możemy zarówno go wynająć, jak i kupić własny. Kiedy warto zdecydować się na zakup? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Prezesa Ekombud Mariusza Skowronka:

przede wszystkim wtedy, kiedy prowadzimy firmę wykonującą prace budowlane lub remontowe – uniezależnimy się w ten sposób od przedsiębiorstw wynajmujących pojemniki. 

Wytrzymałość i większa pojemność to nie jedyne zalety kontenerów na gruz. Ich zamykane wersje dobrze sprawdzają się przy przechowywaniu materiałów sypkich lub na tyle lekkich, że mogą zostać porwane przez wiatr. Skutecznie chronią one zawartość przed czynnikami atmosferycznymi, pozwalając nam uniknąć zanieczyszczenia posesji i okolic.