Blog

Recykling gruzu budowlanego

Szacuje, że firmy budowlane i inwestorzy indywidualni w Polsce generują ponad 3 miliony ton gruzu rocznie. Z tego ok. 80% jest ponownie wykorzystywane. Jak wygląda recykling gruzu budowlanego i dlaczego jest on bardzo opłacalny?

Jak przebiega proces recyklingu gruzu budowlanego?

Recyklingowi może zostać poddany gruz, w którego skład wchodzi beton, cegła, asfalt, żużel i ceramika. Inne elementy uznawane są za zanieczyszczenie, którego należy się pozbyć na pierwszym etapie przygotowania gruzu do recyklingu.

Do oczyszczenia gruzu używa się przesiewaczy – specjalistycznego sprzętu, który szybko usuwa zanieczyszczenia takie jak drewno, elementy metalowe (np. wkręty i śruby), fragmenty tapet i folii. 

Następnie oczyszczony gruz zostaje rozdrobniony przez kruszarkę na materiał o średnicy większej niż 1 mm.  W zależności od materiału oraz konfiguracji maszyny uzyskuje się drobny żwir o średnicy ziarna od kilku do 60 mm.

Do czego wykorzystuje się surowiec pozyskany z recyklingu gruzu budowlanego?

Recykling odpadów budowlanych pozwala uzyskać surowiec do tworzenia mieszanek betonowych wykorzystywanych przy budowie dróg, budynków i mostów, a także jako posypka pod kostkę brukową i do robienia wylewki pod budowę.

Działania budowlane i rozbiórkowe w Europie generują rocznie około 750 milionów ton odpadów. Unia Europejska dąży do tego, aby jak najwięcej z nich było odzyskiwane i z roku na rok wprowadza coraz wyższe wymogi odnośnie recyklingu. Jednocześnie rosną koszty związane ze składowaniem odpadów budowlanych. Dlatego firmy chętnie poddają gruz recyklingowi i wykorzystują otrzymany w ten sposób surowiec – jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Jak przetransportować gruz do miejsca recyklingu?

Firmy budowlane często poddają recyklingowi gruz na miejscu rozbiórki, aby wykorzystać materiał do budowy nowego budynku, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest przetransportowanie gruzu w odpowiednim kontenerze. Można do tego użyć np. konteneru mulda H3 lub M3 albo konteneru  KP 10.