Blog

Postawienie kontenera na gruz i odpady remontowe. Co trzeba wiedzieć?

Postawienie kontenera na gruz bywa konieczne podczas dużych remontów. Gdzie można to zrobić? Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy to w artykule.

Gdzie można postawić kontener na gruz?

Kontener na gruz lub odpady poremontowe można postawić niemal wszędzie:

  • na naszej prywatnej posesji,
  • na terenie nieruchomości wspólnej, np. np. na osiedlowym parkingu lub podwórzu kamienicy,
  • w pasie drogowym, czyli np. na chodniku lub miejscu postojowym.

Nie oznacza to jednak, że kontener możemy postawić gdziekolwiek – musimy pamiętać o tym, że dostawca powinien mieć możliwość łatwego dowozu i odebrania kontenera, osoby, które będą go użytkować, powinny mieć do niego łatwy dostęp, a jednocześnie kontener nie może blokować przejazdu.

Koniecznie trzeba więc mieć na uwadze wymiary kontenera – będą się one różnić w zależności od modelu. Przykładowe kontenery na gruz i odpady remontowo-budowlane z naszej oferty mają następujące parametry:

Co ważne, kontener na gruz, ze względu na swoją wagę, musi stać na utwardzonej powierzchni.

Jeśli teren nie należy do nas, powinniśmy skonsultować z właścicielem lub instytucją nim zarządzającą miejsce postawienia kontenera, aby było ono nie tylko wygodne, ale też bezpieczne, np. nie blokowało dróg pożarowych.

Postawienie kontenera na gruz. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Postawienie kontenera często wymaga uzyskania zgody lub pozwolenia. Więcej na ten temat piszemy we wcześniejszym artykule Kiedy wymagane jest pozwolenie na postawienie kontenera i jakie kary grożą za łamanie przepisów? Warto mieć na uwadze, że jeśli musimy uzyskać zgodę od urzędu, procedura może zająć sporo czasu, dobrze więc złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem

Pamiętajmy też o tym, że jeśli planujemy postawić kontener na gruz w pasie drogowym, nie tylko musimy uzyskać pozwolenie na jego zajęcie, ale też uiścić opłatę za każdy dzień jego użytkowania. Kwoty w poszczególnych miastach różnią się od siebie – warto się z nimi zapoznać. Dodatkowo naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu na czas zajęcia pasa, a po zakończeniu prac doprowadzenie go do poprzedniego stanu użyteczności.