Blog

Kontenery na odpady segregowane z przegrodami i kolorami – czy na rynku są dostępne takie propozycje?

Jednymi z popularniejszych zapytań, które do nas trafiają, jest pytanie o kontener na odpady segregowane z przegrodami w różnych kolorach;  Czy firmy takie jak nasza, oferująca ponad 70 rodzajów kontenerów, posiada w asortymencie również takie propozycje?

Pojemniki na odpady – kolory i ich znaczenie

W 2017 roku weszło w życie Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów,  które zobowiązuje lokalne samorządy do nowego podziału i segregacji odpadów. Zaktualizowany podział uwzględnia 5 frakcji i są to: bioodpady, plastik i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane. Maksymalny czas, do kiedy przepisy muszą zostać wprowadzone w życie przez samorządy, to 2022 rok. Za nieprzestrzeganie zasad lub brak odpowiednich kontenerów na śmieci grożą surowe kary, dlatego większość miast i gmin już zastosowała się do przepisów. 

Kolory pojemników na odpady segregowane

Obecnie – według wspomnianego powyżej  rozporządzenia z 2017 roku – obowiązują następujące kolory pojemników na odpady:

  • żółty na metale i tworzywa sztuczne,
  • niebieski na papier,
  • zielony na szkło,
  • brązowy na bioodpady,
  • szary lub czarny na odpady zmieszane. 

Kontenery na odpady segregowane z przegrodami i kolorami

Rozporządzenie dokładnie reguluje liczbę pojemników oraz ich kolory. Producenci kontenerów –  w tym  nasza firma – wychodzi naprzeciw zmieniającym się przepisom i proponuje dopasowane do nich rozwiązania. Jednym z nich jest kontener na odpady segregowane podzielony na 3 sekcje. Jest to kontener KP 10 ZAKRYTY, PSZOK, przeznaczony na odpady selektywne lub do PSZOK- ów. Został on podzielony na 3 części: żółtą, niebieską oraz zieloną. Kolorom tym odpowiadają – kolejne – następujące rodzaje odpadów: metale i plastik, papier oraz szkło. Ponieważ wszystkie kontenery – również wspomniany model KP 10 – oferujemy w palecie kolorów RAL, dlatego można go zamówić również w innych kolorystykach np. dwie przegrody żółte, a jedna niebieska. 

Zastosowanie kontenera na odpady segregowane z przegrodami

W jakich sytuacjach taki rodzaj kontenera będzie mieć zastosowanie? Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na 3 osobne, pełnowymiarowe pojemniki lub gdzie nie ma, aż tak dużego na nie zapotrzebowania – np. przy małej liczbie mieszkańców lub pracowników biurowych. Taki kontener to również idealna propozycja do PSZOK-u – tego rodzaju punkty przyjmują wyłącznie posegregowane odpady, dlatego każdy, kto samodzielnie je przywozi , powinien podzielić je wcześniej  na odpowiednie frakcje. Większość regulaminów PSZOK-ów mówi jasno, że mieszkańcy, którzy samodzielnie przywożą odpady, są zobowiązani do umieszczenia ich w odpowiednich pojemnikach pod nadzorem pracownika tego punktu. To zadanie ułatwi kontener na odpady segregowane z przegrodami w różnych kolorach, odpowiadających zdefiniowanym przed rozporządzenie frakcjom.