Blog

Kolory kontenerów – przegląd propozycji i ich zastosowań

Otrzymujemy wiele zapytań o kolory kontenerów z naszej oferty. W jakich barwach można je kupić? Czy kolor kontenerów ma znaczenie, a jeżeli tak, to w jakich sytuacjach? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. 

Kolory kontenerów z naszej oferty

Kontenery z naszej oferty to – w zależności od modelu – produkty dostępne w podstawowej lub pełnej palecie kolorów RAL. Paleta kolorów RAL to system oznaczania barw, który powstał w 1927 roku.  Początkowo obejmowała ona tylko 30 kolorów, z biegiem lat była poszerzana o kolejne propozycje. Obecnie liczy ich ponad 200. Celem powstania palety RAL było usystematyzowanie kolorów stosowanych w przemyśle, produkcji i handlu. Pomaga ona w oznaczaniu barwy(farby, lakieru, folii i innych oraz ułatwia korzystanie z palety barw opartych na porównaniu z gotowymi wzorcami. 

Nasze przedsiębiorstwo korzysta z palety kolorów RAL, bo:

 • to międzynarodowy i uniwersalny system,
 • klient może zamówić kontener w identycznej barwie jak pojemnik, który już posiada – nie tylko pod kątem rodzaju i zastosowania, ale również koloru,
 • firmy z określoną identyfikacją wizualną i sprecyzowaną kolorystyką, np. z branży kontenerowego wywozu odpadów, mogą dopasować pod tym kątem barwę kontenerów,
 • daje to klientom ogromny wybór i duże możliwości,
 • można zamówić kontenery do segregowania odpadów w odpowiednich – regulowanych przez ustawę – 5 kolorach,
 • w przypadku odpadów nietypowych lub kontenerów, które będą ustawione na ulicy (np. na placu budowy jako pojemnik na gruz), można sięgnąć po widoczny z daleka kolor (np. pomarańczowy). 

Czy kolory kontenerów mają znaczenie?

To zależy. Jeżeli mowa o odpadach segregowanych, to tak. Obecnie obowiązuje podział na 5 frakcji i 5 odpowiadającym im kolorom pojemników. Oferujemy kontener KP 10 zakryty PSZOK podzielony na sekcje w 3 kolorach, każda z części nadaje się do przechowywania i transportu innego rodzaju odpadów. W innym wypadku – jeżeli kontener służy do przewozu odpadów (np. gruzu czy szkła) – kolor pojemnika nie ma aż takiego znaczenia.

W sytuacji, gdy firma chce kupić kilka kontenerów tego samego modelu (np. kontener KP 32 DH odkryty) i przewozić lub przechowywać w nich różnego rodzaju odpady, by ułatwić sobie pracę można zamówić produkt w kilku różnych kolorach. Podany przykład – kontener KP 32 DH – nadaje się do odpadów remontowo-budowlanych, gruzu, odpadów komunalnych zmieszanych i odpadów przemysłowych. Na każdy rodzaj odpadów można przeznaczyć kontener w innej barwie. 

Kolory kontenerów do segregacji

Do 2022 roku lokalne samorządy są zobowiązane do wprowadzenia podziału na 5 frakcji odpadów i zapewnienie mieszkańcom tyle samo na nie pojemników. Większość miast i gmin już wcieliła w życie te przepisy i zapewniła pojemniki w 5 kolorach:

 • czarnym lub szarym – na odpady zmieszane (zabrudzone opakowania, ubrania, resztki z kuchni pochodzenia zwierzęcego itp),
 • zielonym – na szkło, 
 • żółtym – na tworzywa sztuczne i metal, 
 • niebieskim – na czysty papier, 
 • brązowym – na odpady organiczne (bio).

W naszej ofercie dostępne są wszystkie wymienione powyżej kolory kontenerów, a także wiele więcej. Zainteresowane osoby i firmy, zapraszamy do kontaktu.