Blog

Jaki kontener na gruz wybrać do przechowywania i wywozu? Przegląd modeli z naszej oferty

Prace remontowe i budowlane są nierozerwalnie związane z wytwarzaniem sporej ilości odpadów. Jednym z rodzajów odpadów, które najczęściej są generowane podczas remontów, przebudów czy rozbiórek jest gruz. Jak wybrać kontener przeznaczony do jego przechowywania i transportu?  Poniżej kilka rad.

Bez względu na to, czy chodzi o jedno wiadro, czy też sporą ilość, gruzu nie możemy wyrzucić go do pojemnika na odpady komunalne. Konieczne jest składowanie gruzu w specjalnych kontenerach, a następnie przetransportowanie go do PSZOK-u. Składowanie i transport gruzu wymaga zastosowania do tego odpowiedniego kontenera. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar kontenera, ale też rodzaj konstrukcji. Dla klientów, którzy nie wiedzą, jak wybrać kontener na gruz wspólnie z firmą Ekombud przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, które czynniki są najważniejsze przy jego wyborze.

Jaki kontener na gruz? Jaka pojemność będzie potrzebna?

Pojemność kontenera na gruz powinna oczywiście być dostosowana do ilości wygenerowanych podczas prac odpadów. Ta zaś będzie uzależniona od stopnia zaawansowania prac.  W przypadku remontów lub przebudowy realizowanych we własnym zakresie ilość gruzu nie będzie zbyt duża – zwykle wystarczy kontener o pojemności 2-3 metrów sześciennych. Większy pojemnik może być potrzebny, gdy planujemy rozbiórkę budynku. Wówczas jego pojemność powinna wynieść około 30% kubatury obiektu.

Jak wyjaśnia prezes Ekombud Mariusz Skowronek:

wybór odpowiedniej pojemności kontenera na gruz jest dla inwestora ważna z kilku powodów. Pierwszy to wygoda i brak komplikacji podczas prowadzenia prac – wybierając zbyt mały model, musimy liczyć się z tym, że wywóz gruzu będzie wymagał wykonania kilku kursów i ryzykiem przepełnienia. Kupując zbyt duży pojemnik nie tylko przepłacamy, ale też  niepotrzebnie zajmujemy miejsce na posesji

Jaki kontener na gruz? Jak wybrać rodzaj konstrukcji?

Wybierając kontener na gruz, uwagę zwróćmy także na typ jego konstrukcji. W tym zastosowaniu szczególnie dobrze sprawdzają się kontenery mulda. Wrzucanie odpadów do kontenerów tego typu  jest dużo łatwiejsze, dzięki „ścięciom” pionowych ścian – w zależności od typu, jednemu (np. Mulda M13 asymetryczna) lub dwóm (jak w modelu Mulda M8 symetryczna). W przypadku najbardziej zaawansowanych prac ich pojemność może jednak okazać się zbyt mała – wynosi zwykle maksymalnie 15 metrów sześciennych. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie kontenerów rolkowych w wersjach o pojemności nawet 40 metrów sześciennych. Kolejny ważny aspekt to możliwość zamknięcia kontenera. Nie będzie ona potrzebna, jeśli ma on stanąć na zamkniętej posesji – wówczas sprawdzi się na przykład Mulda 3,5 asymetryczna. Jeżeli jednak zamierzamy ustawić go na terenie ogólnodostępnym, dzięki klapom (obecnym między innymi w modelu Mulda M10 symetryczna z uchylnymi deklami) oraz łańcuchowi z kłódką unikniemy podrzucania do środka innych odpadów, których obecność może być przyczyną sporych problemów przy zdawaniu gruzu do PSZOK-u lub jego ponownego wykorzystania we własnym zakresie.