Blog

Jak otworzyć skup złomu?

Planujesz założenie skupu złomu? W naszym poradniku pokazujemy krok po kroku, jakich formalności należy dopełnić, aby otworzyć skup.

Jak założyć skup złomu?

Rozważasz założenie własnego skupu złomu? To może być dobry pomysł. Celem aktualnej gospodarki odpadami jest, obok zapobiegania ich powstawaniu, ponowne wykorzystanie surowców. Skupy złomu nie odejdą więc do lamusa. Wręcz przeciwnie – zwiększa się zakres przyjmowanych w nich materiałów.

Jak otworzyć skup złomu? Musisz znaleźć odpowiednią lokalizację, zdobyć niezbędne zgody i zezwolenia oraz dopełnić formalności związanych z zakładaniem firmy, a także kupić niezbędny sprzęt.

Jak otworzyć skup złomu krok po kroku?

  1. Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Skup złomu może być zlokalizowany tylko w miejscu, w którym została przewidziana działalność przemysłowa bądź usługowa.
  2. Zdobądź decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację. Zrobisz to w swoim urzędzie gminy, który z kolei wystąpi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Koszt jej uzyskania wynosi od 6 000 zł do 12 000 zł
    Weź pod uwagę, że na otrzymanie decyzji zazwyczaj czeka się od 3 do 6 miesięcy. 
  3. Zarejestruj firmę i dopełnij wszystkich formalności z tym związanych, tj. m.in. zgłoś ją do ZUS i, jeśli jest to spółka cywilna, do Urzędu Skarbowego.
  4. Zdobądź pozwolenie na zbieranie odpadów, składając wniosek w urzędzie miasta lub w starostwie. Szczegółowe informacje, jak uzyskać zezwolenie, znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie: Zezwolenie na zbieranie odpadów – kiedy jest wymagane?
    Uzyskanie zezwolenia na zbieranie odpadów oznacza wpis z urzędu do Rejestru BDO (Bazy Danych Odpadowych).
  5. Kup samochód do przewozu złomu i uzyskaj zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Zrobisz to w Urzędzie Miasta lub w Wydziale Komunikacji Starostwa. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie lub wpis o niekaralności – warto postarać się o niego wcześniej.
    Pamiętaj, że wypis zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika zawsze musisz mieć w samochodzie.
  6. Znajdź odpowiedni lokal i kup  wszelkie niezbędne wyposażenie. Prawdopodobnie będziesz potrzebować kontenery do magazynowania i/lub transportu złomu, takie jak kontener odkryty KP 33 strong, KP 40 hardox czy KP 40 strong.
  7. Zatrudnij pracowników.

Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać przepisy prawne – od czasu do czasu ulegają one zmianom.