Blog

Big bag – co to jest, jakie ma wymiary i jak go transportować?

Składowanie i transport odpadów zazwyczaj kojarzymy z wytrzymałymi, dużymi kontenerami stalowymi. Takie rozwiązania jednak nie sprawdzają się we wszystkich przypadkach. W sytuacjach, gdy wymiary lub waga czynią użycie tradycyjnych kontenerów niemożliwym, lub po prostu tak duża pojemność nie jest potrzebna, ich funkcję może przejąć big bag. Co przedsiębiorcy z branży gospodarowania odpadami powinni wiedzieć o tego typu pojemnikach? Co to jest big bag? Jakie ma wymiary? Jakie jest jego przeznaczenie? Te kwestie wyjaśniamy w nowym poradniku. 

Co to jest big bag i do czego służy?

Big bag to rodzaj elastycznego kontenera lub dużego worka. Jego przeznaczenie to składowanie towarów sypkich. Big bagi produkuje się ze specjalnej tkaniny polipropylenowej. Zastosowanie tego materiału wiąże się z wieloma zaletami, z których najważniejsze to:

  • wytrzymałość – big bagi trudno jest rozerwać lub w inny sposób uszkodzić mechanicznie, dzięki czemu bez przeszkód można składować w nich odpady z ostrymi krawędziami, np. gruz budowlany;
  • wodoodporność – jako tworzywo sztuczne, polipropylen wydajnie chroni zawartość przed wilgocią, zapobiegając namoczeniu odpadów i ułatwiając ich późniejszy transport oraz ponowne wykorzystanie. 

Big bag – co można wrzucać?

Specyfika big bagów pozwala składować w nich różne odpady. Nie oznacza to jednak, że do big bagów można wrzucać wszystko. Najczęstszym zastosowaniem big bagów jest składowanie odpadów budowlanych takich jak:

  • gruz (ceglany, betonowy, tynkarski, ceramiczny itp.);
  • zdemontowane materiały izolacyjne (z wyjątkiem papy oraz elementów zawierających substancje niebezpieczne);
  • ziemia;
  • opakowania po materiałach budowlanych i narzędziach;
  • zdjęte panele podłogowe, parapety itp.

Big bagi bywają też używane w zakładach produkcyjnych lub magazynach. Wówczas trafiać do nich będą np. odpady poprodukcyjne, folia stretch czy opakowania zbiorcze.

Big bag – wymiary i pojemność

Przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii związanej z big bagami – ile m3 są w stanie zmieścić. Standardowe big bagi mają pojemność 1 m3 i wymiary podstawy 90 na 90 centymetrów. Ich wysokość waha się zaś między 90, a 110 centymetrami. To, jak ciężka może być zawartość big baga, zależy przede wszystkim od gramatury użytej do jego produkcji tkaniny polipropylenowej. Udźwig tych pojemników wynosi zwykle od 500 kilogramów do 2 ton

Jak zabezpieczyć i transportować big bagi?

Big bagi mimo swojej wytrzymałości są narażone na uszkodzenie podczas transportu. Kolejny możliwy problem to wysypywanie się zawartości. Dlatego do ich przewożenia należy użyć odpowiednio dostosowanych kontenerów, takich jak model KP 10 z uchylnymi burtami (pojemność 10m3), plandekowiec KP 26 do transportowania big bagów na paletach (26m3) oraz KP 5 DH z uchylnymi, aluminiowymi burtami (5m3).